2020 Yılının En İyi Ar-Ge ve Teknoloji Ödülleri Sahiplerini Buldu.

Yaptıkları ihracat, istihdam, istikrarlı büyüme, bölge ve ülke ekonomisine katkının yanı sıra AR-GE ve Teknoloji konusunda birçok başarılı çalışma gerçekleştiren sanayici, kişi ve kuruluşlara düzenlenen yarışma ile ödüller sahiplerini buldu.

İZTEK İnovasyon Platformu’nun düzenediği İZTEK İnovasyon Ar-Ge ve Teknoloji Ödülleri 2020’de Yılın En İyi Ar-Ge Projesi ödülünü “Drone Savar Silahı” projesiyle Harp Arge A.Ş. kazandı. Teknoloji dalında birincilik ödülü “Atık Yüzey Temizleme Çözeltilerinden Sülfürik Asit Geri Kazanımı ve Demir Sülfat Heptahidrat Üretimi” projesi ile Sistemas Teknoloji Sistem Üretimi Tem. San. ve Tic. A.Ş. firmasının oldu.

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve çok sayıda projenin Ar-Ge ve Teknoloji başlıkları altında değerlendirildiği yarışmayı, yeni teknoloji ve metotların sanayiye kazandırılması, Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon kültürünün yaygınlaşması, üniversite-sanayi işbirliğinin artırılması, Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon çalışmalarında yeni ortaklıkların başlatılması, üretimdeki katma değerin çoğalması, yeni fikirlerinin sunulabileceği ve hayata geçirilebileceği platformun oluşturulması amacıyla düzenlediklerini söyleyen İZTEK Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Eser Pala, önümüzdeki senelerde ödüllerin verilmesine daha büyük katılımlarla devam edileceğini söyledi. Koronavirus Covid-19 salgınının yarattığı sorunlar dolayısı ile yarışmanın fiziksel etkinliklerini ertelediklerini belirten Pala, değerlendirme sonuçlarının ilanının teknoloji ve Ar-Ge konularında çalışan firmalara bir motivasyon olması açısından açıklanması kararını yönetim olarak aldıklarını ifade etti ve salgının biran önce bitmesini temenni ettiğini belirtti.

Ar-Ge kategorisinde ikinciliği ” Kendini Ayarlayan Akıllı Debriyaj Baskısı” projesi ile Dönmez Debriyaj San. ve Tic. A.Ş., üçüncülüğü ” Hederli Su Borulu Çok Geçişli (4 ve Daha Fazla) Kazan ” projesiyle Çiftel Makina Kazan San. Ve Tic.Ltd.Şti. ve jüri özel ödülünü ” PVC Levha Üzerine Kumaş Kaplama Yöntemi” projesi ile Gürmen PVC Plastik İnşaat San. ve Tic. A.Ş. firmaları kazandı.

Teknoloji kategorisinde ikinciliği “4-In Fırçasız DC Motorlu (BLDC) Aksiyel Fan Geliştirilmesi” projesi ile Faz Elektrik Motor Makina San. ve Tic. A.Ş., üçüncülüğü “Türkiye’nin İlk 1500 lt/dk Debili Yüksek Basınç Su Soğutmalı Hava Kompresörü” projesiyle Alkın Kompresör San. ve Tic Ltd. Şti. ve jüri özel ödülünü “Vidalama Hattı” Projesi ile Promeda Elektrik Ve Aydınlatma San. ve Tic. Ltd. Şti. firmaları kazandı.

Sonuçlar;